Exkurze do Mahenova divadla

Stáli jsme na prknech, co znamenají svět…

Dne 18. 6. 2015 se zúčastnila naše skupina hudební výchovy pod vedením paní prof. Ivy Klímkové prohlídky Mahenova divadla. Před divadlem si nás vyzvedl velmi milý pan průvodce a přes prostory pro zaměstnance jsme se dostali až k šatně pro návštěvníky. Odložili jsme si své věci a naše prohlídka odstartovala.
První informace jsme vnímali spolu s krásnou výzdobou na hlavním schodišti, které je skutečně impozantní. Pan průvodce nám neříkal jen věci o historii divadla a stavbě samotné, ale proložil je i vtipnými a zajímavými historkami.Nejprve jsme navštívili síň slávy, která se nachází právě pod hlavním schodištěm.

Prošli jsme hledištěm, které známe z návštěv divadelních představení, a zamířili až do 4. poschodí, kam běžní návštěvníci přístup nemají. Řeknu vám, že dřív to lidé měli velmi nepohodlné, protože původní sedadla, která se zde stále nacházejí, byla tvrdá a stísněná. Lidé s dlouhýma nohama během představení asi dost trpěli. Ale na druhou stranu se vám v tomto poschodí otevře krásný pohled na křišťálový lustr a malovaný strop.

V závěru prohlídky jsme nahlédli pod jeviště. Viděli jsme techniku pod jevištěm a to, jak se mění scény. Zjistili jsme, jak vypadá pohled herce z jeviště, cítili jsme divadlo i z té druhé strany a ne jen jako diváci.

Nebyla to jedna z těch nudných přednášek, kterých za svůj život navštívíte řadu.
Mohli jsme pocítit na vlastní kůži to, že prkna opravdu znamenají svět.

Barbora Benešová, 4.F

Tato aktualita byla publikována 19. 11. 2015, v sekci Aktuality.